Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomeranian Boo traşı Hakkında
#1
tras.png

Pomeranian ırkının tıraş stili ve tıraşı hakkında bilinmesi gerekenler
Pomeranian bazen tilkiyi bazen oyuncak ayıyı andıran yüzüyle; gösterişli, akıllı bir yoldaş, sevimli bir oyuncu olarak bilinen, oyuncak köpek grubuna ait bir ırktır.

Bu şirin ırkın diğer tanınabilir özelliği ise kürkünde yer alan pelüş katmanıdır. Pomeranian’ın düz kaba dokulu kürkünün üst katmanını destekleyen, kalın, yumuşak alt astar tarzındaki katmanıyla birlikte kürkü çift katlı yapıdadır. Minimal ve hassas tıraşlarla kürkün doğal olarak büyümesine izin verildiğinde, bu küçük sevimlinin kürkü Pomeranian cinsinin ticari markası olan kabarık görünümünü sağlayarak, olması gereken halini koruyacaktır.

Pomeranian sahipleri için şanslı diyebilirsiniz çünkü bu ırk; uzun tüylü iken başka, üst katman tüyleri tıraş edildikten sonraki Boo görünümüyle bambaşka bir köpeğe dönüşürler.


Pom'un tıraş stilini belirleyin

Aslan tipi tıraş seçimi
Bu tip tıraşta köpeğiniz küçük bir aslanı andıracaktır. Omuzlar, yüz ve göğüste kalın bir kürk bırakılırken vücudun diğer kısımlarında makasla deriye yakın yapılan tıraş ve onu tamamlayan ucu yine fazlaca tüy bırakılmış bir kuyruk.

• Kürkte kıtıklaşmanın, düğümlenmenin önlenmesi için yeleli bırakılan göğsü ve baş çevresinin düzenli olarak fırçalanması gerekir.

• Deriye çok yakın tıraş edilirse; cilt üzerinde yaralara, kıl dönmelerine ve güneş yanıklarına sebebiyet vereceğinden dikkatli tıraş edilmesi unutulmamalıdır.
[img=729x0]http://pomeryankopegi.com/wp-content/uploads/2017/02/pomeryan-t%C4%B1ra%C5%9F1-louloupet.gif[/img]

Yavru köpek kesimi tıraş
Pomeranian’ın yavru tıraşı kesimine oyuncak ayı kesimi denir. Kürk üzerindeki tüm tüyler yüz ve bacaklar yuvarlak ve kalan tüylerin yüksekliği 4-7 cm arasında olacak şekilde kesilir. Bu pelüş oyuncak ayı görünümüne benzer bir görüntü verir ki, Boo denilen anlatıma uyar.
[img=729x0]http://pomeryankopegi.com/wp-content/uploads/2017/02/pomeryan-t%C4%B1ra%C5%9F2-louloupet.gif[/img]

Pomeranian’da makine tıraşı
Köpeğin kürkü matlaştığında ya da tüyler taranamayacak kadar kıtıklaşıp, düğümlendiğinde makine tıraşı gerekecektir. Zaten kürkü pom’u düzenli olarak fırçalamanıza ve taramanıza olanak vermiyorsa, kaçınılmaz son budur. Bundaki dezavantaj; kürkü oluşturan, özellikle alt katman tüylerin, büyürken yeniden eski halini alamayacak olmasıdır.

Pomeranian’ların iki günde bir fırçalanması ve taranması hep önerilir.
[img=729x0]http://pomeryankopegi.com/wp-content/uploads/2017/02/pomeryan-t%C4%B1ra%C5%9F3-louloupet.gif[/img]

Pomeranian’larda show görünüm için tıraş
Resimde gösterilen hali bu ırkın kayıtlı olduğu ve Dünyadaki tüm cins köpek birliklerince kabul görmüş ve standartlaştırılmıştır. Bunda amaç hayvanın doğal kürk yapısını sergilemesi içindir ki minimal şekillendirmelere izin verilir. Tıraşı hafif makas dokunuşlarıyla gerçekleştirilir.
[img=729x0]http://pomeryankopegi.com/wp-content/uploads/2017/02/pomeryan-t%C4%B1ra%C5%9F4-louloupet.gif[/img]

Pomeranian’ın kürkünün kırpılması, şekillendirilmesi

Kuaförden önce köpeğe egzersiz yaptırın
Kesimden önce köpeğinize egzersiz yaptırmak, bakımı ve tıraşı esnasında köpeğinizin etkinliğini en aza indirebilir ve bu da daha güvenlidir. Ayrıca, daha uzun süre oturmaya istekli olabilir, böylece tıraşın tamamlanmasına daha fazla zaman tanır.

tras2.png

tras3.png[img=729x0]http://pomeryankopegi.com/wp-content/uploads/2017/02/pomeryan-k%C4%B1rpma1-louloupet.gif[/img]


Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi