Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Pomeranian Hakkında
#1
poo.jpg
Pomeranyalı küçük boyutlarda olmasına rağmen büyük köpek özellikleri gösteren bir Süs Köpeği türüdür. Yabancılara karşı dikkatli, ailesine ise çok bağlı olduğundan küçük boyundan beklenmeyecek kadar iyi bekçilik yapabilir. Oyuncu yapıya sahip ve ilgi görmekten hoşlanan bu köpekler oyuncak köpek olarak bilinir. En beğenilen renkleri mat altın ve koyu kızıl olmasına rağmen her renkte Pomeranyalı görmek mümkün olabilir. Çok zeki olan bu köpekler çok farklı yetenekler sergileyerek insanların ilgisini üzerlerine çekerler. Sahibine yakın olmayı sevmesi nedeniyle Pomeranyalı’lar kucakta gezmekten hoşlanırlar.
POMERANYALI
Genel Özellikleri

 • boyu: 17-30,5 cm

 • ağırlığı: 3-7 kg

 • rengi: Genelde kızıl ve koyu sarı renkte olurlar ancak her renkte Pomeranyalı olabilir.

 • tüy yapısı: Uzun, düz ve çift kat tüylüdür. Üst tabaka tüyleri sert yapıda olur. Haftada en az bir gün fırçalamak gerekir. Uzun tüylerini sık sık dökebilir.

 • eğitimi: Çok zekidir ancak inatçı özelliği nedeniyle eğitimi için bol çalışma yapmak gerekir.

 • hastalık yatkınlığı: Göz problemleri ve diş kaybı.

 • yaşam ömrü: Ortalama 15 yıl.
Tarihi
[img=296x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2014/12/kosan-pomeranyali-300x212.jpg[/img]Pomeranyalı ismini ilk olarak tarihi Pomeranya bölgesinden almıştır. Atalarının Alman Spitz köpekler olduğu düşünülmektedir. Tarihte ilk [img=242x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2014/12/beyaz-yavru-pomeranyali.jpg[/img]olarak 30 kg olan bu köpekler, koyun ve diğer küçükbaş hayvanlara bekçilik yapma görevi için yetiştirilirlerdi. 1800’lü yıllarda İlk olarak Almanya, Polonya, İtalya ve kuzey avrupa ülkelerinde yaygınlaştılar. Kraliçe Victoria 1888 yılında Floransa, İtalya’da bir Pomeranyalı’yı çok beğenerek İngiltere’ye getirdi ve İngiltere’de bu ırk kısa zamanla tanınmaya başlandı. 1900’lü yıllarda ise Amerika’da giderek yaygınlaşan Pomeranyalı’lar için 1911 yılında Amerikan Pomeranyalı Kulübü kuruldu. Daha sonra bu köpekler, zamanla tüm dünyada yaygınlaşarak bu güne kadar ırk popülerliğini sürdürdü.
2014 yılında Amerikalı ünlü şarkıcı Katy Perry’nin Dark Horse klibinde çok zeki bir Pomeranyalı olan Jiff isimli köpek rol almış ve bu ırkın popülerliğini son dönemde artırmıştır. Aynı yıl Jiff isimli köpek, hem ön ayakları hemde arka ayakları ile yürüyebilme yeteneği ile iki ayak üzerinde en hızlı yürüyebilen köpek olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.
Genel Görünümü
[img=290x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2014/12/yetiskin-kizil-pomeranyali.jpg[/img]Pomeranyalı’lar 7 ile 10 ay arasında erişkinliğe ulaşırlar. Sivri uçlu dik kulakları, ince burunlu, yuvarlak gözlü şekli ile tilkiye benzeyen bir yüz [img=296x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2014/12/oyuncak-kopekler-300x169.jpg[/img]yapısına sahiptir. Çift katlı uzun ve kabarık tüyleri vardır. Yavrularda pamuksu yapıda olan tüyler yetişkinlerde sertleşir. Kare görünümde vücudu ve sırtına doğru kıvrılan kabarık tüylü kuyruğu vardır. Genelde kızıl veya koyu sarı renklerde olsa da her renk Pomeranyalı olabilir.
Küçük adımlarla seri ve hızlı şekilde, kendilerine has yürüyüşleri vardır. Uzun tüylerini bolca dökebilir. Tüy dökümünü önlemek için günlük fırçalamak en idealidir. Pomeranyalı’ların gözleri sık sık temizlenmelidir. Göz çevrelerindeki çapaklanma zamanla gözlerine zarar verebilir. Aynı şekilde dişleri de düzenli olarak temizlenmelidir. Pomeranyalı’larda diş tartarı çık sık görülür.
Karakteri
[img=146x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2014/12/beyaz-yetiskin-pomeranyali-150x150.jpg[/img]Pomeranyalı’lar çok zeki köpeklerdir ancak inatçı karaktere sahiptirler. Eğitim vermek için bol zaman harcayarak çalışmak gerekir.[img=146x0]http://evcilclub.com/wp-content/uploads/2014/12/yavru-pomeranyali-150x150.jpg[/img]
Oyuncak köpek özellikleri olan Pomeranyalı’lar çok oyuncu ve aktif köpeklerdir. Arka ayakları üzerinde durmayı severler. Çok sık havlayabilirler.
Küçük köpek yapısında olsalar da, günlük egzersiz ihtiyaçları vardır. Bir Pomeranyalı besliyorsanız her gün yürüyüş yaptırmalısınız. Korumacı kişiliğe sahiptir ve bekçilik özellikleri ile sık sık havlayabilir. Çocuklarla çok iyi anlaşır, bol bol oyun oynar. Ancak özellikle küçük çocuklara Pomeranyalı’nın hassas olduğunu ve büyük köpekler kadar dayanıklı olamayacağını anlatmak gerekir. Aksi takdirde canı yanan bir Pomeranyalı ısırma eğilimi gösterebilir.
Pomeranyalı inatçı iradesi ile başına buyruk davranışlar sergileyebilir. Eğer sahibi ona karşı zayıf iradeli olursa, hakim davranışlar sergileyerek dominant olmaya meyillidir. Bu tür Pomeranyalı’lar oldukça sert yapıda ve yabancılara karşı saldırgan olabilirler. Havlamayı sever, bu nedenle yavru iken ev ortamına alıştırılarak havlaması önlenmelidir. Küçük boyuna rağmen çok gururludur ve diğer büyük köpeklere karşı boyutlarına aldırmadan dominant tavırlar sergileyebilir. Diğer köpeklerle kavgaya meyillidir. Bu nedenle yetişkinliğe erişmeden bolca sosyalleştirilmesi gerekir. Dominant yapıdaki Pomeranyalı’lar gezdirilirken mutlaka bir tasma ile dolaştırılmalı. Aksi halde diğer köpekler ile çok kolay kavga edebilirler ve küçük boyutları, narin yapıları ile zarar görmeleri kaçınılmaz olur. Pomeranyalı’lar için göğüsten bağlamalı şerit tasmalar çok idealdir. Bolca gezen ve sosyalleşen Pomaranyalı’lar neşeli ve eğlenceli karakterde olurlar.

Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi